Romantická sada pro úžasnou dámu
Když potřebujete dárek pro milou dámu v krásných letech a navíc víte, že ji určitě potěší něco krásného a velmi, velmi romantického, můžete to rovnou vzdát - nebo zkusit popustit fantazii a pustit se do kombinace červené s bílou. Tato kombinace je velmi vděčná a vlastně nepotřebujete o mnoho víc než čtverečky.
Obyčejné a na první pohled nudné čtverečky jsou neobyčejně úžasné a umí být nesmírně efektní. Není třeba vždy kombinovat složité vzory, když se o efekt mohou postarat krásné barvy. Kdysi jsem z obyčejných červených a bílých čtverců ušila svůj první běhoun na stůl inspirovaný Lise Bergene - a dodnes patří k mým nejoblíbenějším.
Červená a bílá je jako dělaná nejen na Valentýna, ale také na romatické léto...
Když romantika, tak rozhodně krémová, červená a k tomu něžné růže - nepoužila jsem ani jeden kousek jednobarevné látky a protože miluji pestrost, vybrala jsem ůzné červené a různé krémové.
Nařezala jsem 4 cm široké proužky.
Ty jsem nakombinovala po čtyřech tak, že se vždy střídala červená s krémovou, sešila a rozžehlila švy. V poslední době jsem si zvykla rožehlovat švy od sebe - ale sežehlení a sešití na zámeček bude fungovat úplně stejně.
Rozžehlené pruhy jsem zase rozřezala na 4 cm široké proužky.
A ty jsem zase sešila - a rozžehlila... Měly vzniknout čtverce 11,5x11,5 cm, jenže moje čtvrtpalcová patka je o malinký chloupek užší - takže moje sešité čtverečkové čtverce měly 12x12 cm. V tomto případě mi to bylo naštěstí jedno, takže jsem vzala tuto velikost jako základ a řídila se podle ní.
Nyní je čas kombinovat výsledný vzor. Jenže pozor, čtverce jsem chtěla použít "postavené na špičku", takže jsem potřebovala jak čtverečky, tak trojúhelníky. A v takovém případě je třeba dát pozor na rozměry a také na směr nitě.
Dořezala jsem další čtverce z krémové a květinové (velikost stejná jako u základních čtverečkových dílů), pak velké trojúhelníky (čtverec velikosti o 1,5 cm větší než u základního dílu rozříznout úhlopříčně na dva krajové troúhelníky) a malé trojúhelníky do rohů (čtverec velikosti o 3 cm větší než u základního dílu dvakrát rozříznout úhlopříčně na celkem čtyři stejné rohové troúhelníky) a začala různě skládat.
Zde je budoucí polštářek.
A zde budoucí miniběhoun na ministolek.
Sešito a rozžehleno - polštářek.
Sešito a rozžehleno - běhoun.
Topy polštářků - změřila jsem rozměr hotového středového dílu, připočítala jsem 1,5 cm a na jeden polštářek řízla dva čtverce (tedy na dva polštáře celkem čtyři) z růžičkové látky - ty jsem rozřízla úhlopříčně napůl a obšila středy - po rozžehlení jsem získala dva hotové topy.
Klasický sendvič - top, výplň a podšívka.
Zvolila jsem výrazné volné quiltování červenou barvou a musím přiznat, že mě tentokrát polštářky pořádně potrápily - zlomila jsem jehlu i quiltovací patku a praskla mi i žárovka u stroje... (Jehlu a žárovku jsem vyměnila, patku slepila a zpevnila drátkem - a mohlo se pokračovat)
Ubrus stačilo jen olemovat 3,5 cm širokým rovným proužkem (našito z lícové strany, na rubové straně začištěno ručně neviditelným stehem)
U polštářku jsem malinko podváděla, netrápila jsem se se skrytým zipem, ale zip jsem jsem našila po celé šířce , po stranách zapošila a pak jednoduše vystřihla plastovou část - švindl, já vím, ale byla to rychlovka ;)
Po prošití i na lícové straně to nevypadá ošvindlovaně, že?
|