Dobrý den, velice vám
děkuji za návod na toto
pouzdro. už dlouho jsem
toužila si takové
ušít a i když mé
šicí zkušenosti jsou
jen zanedbatelné, podle
vašich fotek s popisky
to šlo úplně samo.
Ještě jednou díky a
těším se na další
skvělé nápady. 25.02.2014
Ragová deka je ideální pro každého, kdo touží po dece (nebo deku dokonce nutně potřebuje), ale nemá čas (a chuť) šít klasicky top a ten pak spojovat a prošívat. U ragu si totiž všechny tyto příjemnůstky můžeme odpustit :) Stačí prostě a jednoduše sešít jednotlivé díly 2 cm od kraje a pak záševky natřepit.
Na ukázkovou ragovou deku je potřeba spousta čtverců o straně 22 cm a poloviční spousta čtverců výplně o straně 18 cm :) Já na top použila látkové čtverce, které jsem si přivesla z první Višňovky a na spodní stranu partiovku s vadným potiskem. Jako výplň jsem zvolila středně silný vatelín (ale je možné použít i termolín nebo rouno.
Tato deka má 8 čtverů na šířku a 11 na délku - takže je potřeba si připravit celkem 88 čtverců podle tohoto postupu na základní ragový díl.
Detail prošití čtverců.
Když máte připravené prošité čtverce, poskládejte je podle vlastního vkusu do vzoru, který se Vám bude líbit.
A po řadách sešpedlete (mám to ověřeno jako nejjednodušší způsob jak čtverce nepoplést), jednotlivé řady si popište křídou. A sešijte. Nejprve díly do řad, pak sousední řady k sobě a pak do čtveřic... Nejméně příjemné je poslední šešití velkých bloků k sobě - v tomto případě pěti a šesti už spojených řad.
Můj tip: můžete každou dvojici řad prošít dvakrát, deka bude pevnější.
Nechtělo se mi deku lemovat klasicky jako riflovou ragovku (viz. níže) a tak jsem použila fígl. Dvoucentimetrový přesah jsem netřepila, ale klasicky dvojím zahnutím směrem na líc založila a prošila - výsledný efekt mě velmi příjemně překvapil stejně jako rychlost začištění. Samosebou je možné natřepit i kraj stejně jako u ragového polštářku, ale já preferuji u dek pevné okraje. Pokud se rozhodnete pro třepení, nezapomeňte deku po obvodu (na hranici výplně) prošít!
Tak a nyní vezměte dobré nůžky (nebo páradlo) a opatrně natřepte nejlépe bez vlastního zranění. Třepení opravdu dobrými nůžkami je snadné, ale pokud je nevlastníte, můžete třepit nařezáním skalpelem nebo páradlem - ovšem pozor, opatrně!!
Nastříhejte všechny švy co cca dva cetimetry, ale pozor, nedostřihnetě až ke švu, stačí tak půl centimetru od něho. Detail natřepení můžete vidět na fotce s detailem lemování. Po natřepení vezměte kartáč a natřepené švy vykartáčujte nebo celý polštářek vyperte - ale pozor, několik prvních praní jedině v plátěném pytli nebo v zapnutém povlaku na peřinu. Po vyprání vytřepejte od nití (doporučuji z okna) a nechte vysušit. Mám zkušenost, že z deky přestanou létat nitě po několika dnech používání.
Zadní strana ragové deky vypadá jako klasická prošívaná patchworková deka.
Parádu dělá hlavně strana, na které jsou vidět záševky...
A ještě stejný postup na riflové dece.
Nutno poznamenat, že deka slouží jako přehoz přes lavici a je díky použité riflovině sice velmi odolná (a krásná), ale současně také doopravdy těžká...
Tato deka je z 9x7 čtverců - tj. celkem 63 ragových dílů o velikosti 25x25 cm. Všimněte si, že zadní řada je už sešitá.
Nejnepříjemnější moment celého šití - závěrečná kompletace dvou velkých kusů - celá deka byla hlavné díky použité riflovině velmi těžká.
Stejný moment šití jako předchozí fotka - ale z lícové strany.
Sešitá olemovaná deka před třepením (hotová deka je na první fotografii nahoře :) )