Dobrý den, velice vám
děkuji za návod na toto
pouzdro. už dlouho jsem
toužila si takové
ušít a i když mé
šicí zkušenosti jsou
jen zanedbatelné, podle
vašich fotek s popisky
to šlo úplně samo.
Ještě jednou díky a
těším se na další
skvělé nápady. 25.02.2014
Jojíčkové kvítečky jsou krásné, něžné, rychlé a oboustranné - a tak se s nimi dají dělat všemožná kouzla. Jsou využitelné nejen v patchworku, ale i jako ozdoba na kabelky, aplikace a viděla jsem ze samých jojíček i třeba ubrusy nebo kousky oblečení.
Na jojíčka se prodávají plastové šablonky - práce s nimi je velmi rychlá, ale nevýhodou je určená velikost pro každou šablonku a vyšší cena - a hlavně není šablonka většinou po ruce, když je potřeba honem něco zkusit... Takže tady je návod, jak ušít jojíčkové kvítky snadno a bez speciálních pomůcek - pouze s pomocí jehly a niti.
Potřebujeme jen opravdu málo - kousek látky, jehlu a nit. Velikost jojíčka určíme snadno - na začátku je potřeba mít kolečko látky o průměru, který je dvojnásobkem požadované velikosti plus jeden centimetr. Takže z kolečka o průměru osm centimetru máme jojíčko a průměru zhruba tři a půl centimetru - plus mínus nějaký ten milimetr :) (Původních osm centimetrů mínus jeden centimetr na okraje je sedm - a děleno dvěma je právě těch výsledných tři a půl centimetru hotového jojíčka)
A jdeme na to. Takže - nejprve si připravíme kolečko látky, průměr víceméně libovolný, extrapřesnost kulatého tvaru není nijak zvlášť podstatná :)
Jednoduchým předním stehem prošijeme kraj kolečka, současně zahýbáme zhruba půl centimetru na založku. Steh neděláme přílíš hustý, kolečko by se špatně stahovalo... A ještě pozor, pokud není látka oboustranná, zahýbáme kraj na rubovou stranu.
Když je obšité celé kolečko, máme skoro vyhráno :)
Teď už jen stáhneme obě nitky k sobě, ale pozor, s citem! Jinak si nitku přetrhneme... A uděláme uzlík :)
Obě nitky (začátek i konec) provlékneme jehlou na rubovou, spodní stranu jojíčka a tím je jojíčko připraveno k použití.