Flic-flac neboli větrníčky
Když jsem prvně uviděla vzor flic-flac (bylo to na trzích na Kuksu), prohlásila jsem, že tak daleko se nikdy, nikdy, vůbec nikdy nemám šanci dostat... A včera jsem se přistihla, že právě tuto techniku doporučuji úplně nové a nezkušené patchworkářce pro první šicí postupy...
Ne... Nezbláznila jsem se, ani nejsem tam dobrá, jen jsem zjistila, že flic-flac je díky rychlému postupu jen o sešívání čtverečků a tím patří mezi nejjednodušší techniky. Přitom je dokonale efektní a umí být velmi krásný.
Takže jak na to? Flic flac je možné šít do čtverce i obdélníků, ale já mám v úmyslu použít tento ukázkový blok na polštář, tak jsem rozhodla prro čtverec ze šestnácti větrníčků. Pro úplného začátečníka bych doporučila devět čtverců.
Větrníčky pro mě vypadají nejlépe v různých vzájemně sladěných barvách - ne, že by ve výrazných kontrastech neměly svůj půvab, ale já se přiznám, že mi je vzájemné sladění bližší. Vždyť i u sladěných látek je možné použít různé barvy - já na ukázku zvolila červenou, zelenou a béžovou a rozhodla jsem se, že každý větrníček bude jiný - to není povinné, je možné použít jen méně látek, třeba jen dvě, tři...
Čtverečky 10x10 cm jsem si srovnala a barevně přeskládala tak, aby se mi líbily vedle sebe, a připravila jsem si látku na olemování. Tu není nutné použít, ale pak budou krajní větrníčky neúplné a flic-flacový blok bude výrazně menší..
Sešila jsem je do pruhů, rozžehlila a jednotlivé pruhy sešila k sobě. Vzniklý čtverec jsem olemovala 6,5 cm pruhem zelené látkya zase dobře rozžehlila.
Nyní je čas použít šablonu. Pro původní čtverce 10x10 cm má rozměry 7,5x7,5 cm. Šablonku si každý může snadno vyrobit sám, popis najdete dole. Velmi doporučuji si na ni vyznačit viditelně lícovou stranu! Ideální je vyrobit šablonků z průhledné fólie, kterou jsem na fotkách podložila bílým papírem kvůli focení. Linky si rovnáme ke švům původních čtverců. Šablonku nesmíme během práce otočit na rubovou stranu - větrníčky by nešlo zkompletovat.
Srovnáme linky na šabloně se švy a označíme si jednotlivé čtverce, které vyřízneme nebo vystřihneme.
Na této fotce jsou srovnané všechny vyříznuté čtverečky tak, jak byly na původním bloku.
A pouhým pootočením a srovnáním čtverečků se vyloupl větrníčkový vzor. Nyní už stačí čtverečky nepoplést a sešít.
Po sešití je třeba blok dobře rozžehlit, ale pozor, látka je říznutá šikmo, takže se ráda táhne. Proto doporučuji blok olemovat rovně říznutým proužkem. Já použila kontrastní červenou, ale stejně dobře je možné dodržet barvu pozadí větrníčků...
Když jste postižení patchworkem už opravdu hodně, nedá vám to nepoužít i vyříznuté čtverečky :) Celý blok má jen pár centimetrů a není úplně dokonale přesný, ale někde se bude hodit, to si jsem jistá.
Jak jsem už říkala - hodil se :) Je z něho kobereček do domečku pro panenky - ale také by mohl sloužit jako podložka pod kafíčko :)
A konečně hotový polštářek, mám ho jako dárek - tak snad se bude líbit.
A teď slíbený návod na šablonu. Na původní velikost čtverců 10 cm (bráno s přídavky) je ideální velikost šablonky 7,5 cm - takže z tvrdé průsvitné fólie vystřihněte čtverec o straně 7,5 cm, jednu stranu zvolte za líc a popište si ji! Pak šablonu položte před sebe a na všech čtyřech stranách si vlevo nebo vravo (ale na všech tranách stejně) vyznačte bod cca 1.5 cm od kraje. A nyní už jen spojte vyznačené body na protějších stranách.
Když vyznačíte bod blíž ke kraji, budou vtrtulníčky štíhlejší, když je vyznačíte dál, budou naopak mohutnější...
Na fólii doporužuji psát a rýsovat lihovým fixem a pak celou popsanou stranu přelepit průhlednou izolepou - mám vyzkoušeno, že pak se fix nesetře a nezašpiní ani Vás, ani látku - a hlavně šablona vydrží prakticky navždy...
Pokud zvolíte původní čtverce jinak veliké, musíte si šablonku přizpůsobit...
A ještě jeden tip, je možné využít látky s potiskem různobarevných čtverců - často se označují jako falešný patchwork.
|