Babiččina zahrádka neboli babičkovka
Babiččina zahrádka, anglicky Grandmother´s Flover Garden, to byl alespoň pro mě sen, dokonalá ukázka ruční práce. Nikdy bych nevěřila, že si na ni troufnu, ale rozhodla jsem se s pořádnou dávkou drzosti - přiznávám, že pod vlivem japonských časopisů - použít sešité šestiúhelníčky jako detail na tmavou kabelku. Takže mi nezbylo než sebrat odvahu a pustit se do ručního šití - protože ano, babičkovka se šije v ruce...
Hledala jsem návod na internetu, ale na žádný se mi nepovedlo narazit - tak se o něho pokusím tady na Kunhůtkách. Snad někomu pomůže :)
Na babičkovku budete potřebovat látky, tvrdý papír nebo plastovou fólii na šicí šablonky a dvě vzorové šablonky - jednu větší na látky a jednu menší na výrobu papírových šablonek.
V podstatě je výroba šablonek úplně jednoduchá. Stačí zvolit velikost výsledného šestiúhelníku, to je menší šablonka. Pak ještě potřebujeme druhou - tu získáme prostým překreslením s třičtvtě centimentrovým přídavkem na švy. Není problém ho spáchat pomocí kružítka:
Stačí zvolit délku strany šestiúhelníčku, ten vzít do kružítka jako poloměr, podle pravítka udělat na papír čáru, bodnout do ní kružítko a udělat kružnici. Pak už jen do průsečíků kružnice s přímkou zabodneme kružítko se stejným poloměrem a pomocí oblouků získáme čtyři zbývající vrcholy šestiúhelníkové šablonky. Druhou šablonku vyrobíte stejně, jen do kružíka vezměte o necelý centimetr víc :)
Doporučuji šablonky vystřihnout z průhledné plastové fólie a popsat si je - popisky přelepuji izolepou, nesetřou se a rozhodně neušpiní látku.
Když už máte šablonky, je čas připravit šestiúhelníčky látky. Když už jsem někde našla anglický nákres jak řezat, vždy byly šestiúhelníčky nakreslené s mezerami, ale já nerada plýtvám a tak je stříhám hezky jeden vedle druhého jako včelí plástve.
Obdobně si nastříhejte papírové šestiúhelníčky podle menší šablonky a šup, jdeme kompletovat jednotlivé dílky babičkovky.
Papírovou šablonku umístíme do středu látky a přichytíme si ji špendlíkem, jednu stranu založíme, přistehujeme (Mimochodem, stehovku mám po babičce, nikdy jsem nevěřila, že ji někdy použiji...), pak zahneme sousední stranu, přistehujeme a tak dál až je obšitý celý šestiúhelník - stehovku nakonec zapošívám jen jedním stehem, nijak konce nesvazuji, pro naše účely to bohatě stačí...
A můžeme jít spojovat jednotlivé dílky k sobě... Lícem k sobě a pak drobným stehem k sobě - v obou rozích dávám několik stehů...
Ze sedmi dílků jsem šila květiny, které jsem pak spojovala k sobě. Začala jsem spojením okvětního lístku a středu, pak jsem přidala vedlejší lístk, sešila, vrátila se ke středu a spojila jsem druhý lístek se středem... Pak jsem přidala další lístek a pak čtvrtý, pátý a šestý...
Ovšem ještě před samotným sešíváním není od věci poskládat dílky k sobě a popřemýšlet o rozvržení... Bude to pestrý chaos?
Nebo klasická květinková louka?
Já zvolila první možnost - v černočervené se mi květinky zdály příliš tvrdé, navíc jsem se rozhodovala podle plánovaného použití, kde jsem nechtěla použít klasickou květinovou něhu, pestrý chaos byl vhodnější.
Postup už umíte, takže sešívejte pestré květinky k sobě nebo sešívejte babičkovku po řadách. Pokud použijete babičkovku jen jako doplněk, není od věci zvolit tvar sesitého dílu podle střihu a postupně jej vyplnit.
Šití babičkovky je překvapivě příjemný relax k televizi, čekala jsem, že to bude nudná práce, ale naštěstí jsem se spletla, takže si už umím představit jak jednou, za hodně dlouho, ušiju i větší hexagon quilt :)
Pokud jsem Vás nalákala a navnadila, zkuste si na tvrdý papír vytisknout soubor pdf pod textem - jsou to šablonky na šestiúhelníčky o straně 2 cm.
schéma
|